Sonbahar Mevsiminde Nasıl Beslenmeliyiz?

Sonbahar vücut direncinin azalmasıyla enfeksiyon hastalıklarının ve depresyona girme riskinin arttığı bir mevsimdir. Bu dönemde yeterli ve dengeli beslenme hem bedenimizin hemde ruhumuzun korunması açısından önemlidir.

Peki, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve kilo kontrolünü sağlamak için neler yapmalıyız?

Güneş ışınlarının azaldığı bu günlerde her gün 20-25 dakika güneşe çıkmak D vitamini ihtiyacımızı bu dönemde karşılayacaktır. Güneşin bol olduğu zamanlarda serotonin, melatonin hormonlarının salgısında artış olur. Bu hormonlar kendimizi daha zinde hissetmemizi sağlar.

Omega-3 yağ asitlerinden zengin olan balık, kalp sağlığını korumaya yardım ederken, D vitamini gereksinimini de karşılar. Sonbahar mevsiminde haftada 2-3 kere balık tüketmeye özen gösterin.Süt ürünleri D vitamini ve kalsiyum gereksinimine de yardımcı olur.

Bağışıklık sistemimize güç kazandırmak için besinlerle birlikte A, C vitaminleri ile demir, selenyum, magnezyum ve çinko almaya dikkat edin. Et, tavuk, balık ve yumurta gibi besinleri sebze ve meyvelerle birlikte tüketin. A vitamini ihtiyacınızı havuç, ıspanak, brokoli ile karşılayabilirsiniz. Portakal, mandalina, limon, kuşburnu, sivri biber, maydanoz ve roka C vitamini içerir. Deniz ürünlerinden selenyum yumurta, et, süt, tahıl ve deniz ürünlerinden çinko kırmızı et, tavuk, kuru üzümden demir tahıl ve deniz ürünlerinden magnezyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Öğünlerde dört ana besin grubu olan süt ürünlerine,et ürünlerine, tahıl ürünlerine, sebze ve meyvelere mutlaka yer verin.

Havaların soğumasıyla tüketimi artan çay, kahve gibi içecekler suyun yerini tutamaz. Bu nedenle günde en az 1.5 litre su için. Limon dilimlerini sularınıza ekleyerek hem aromalı bir tat hemde C vitamini alabilirsiniz.

Sonbahar mevsiminde gecelerin uzaması ve hareketsizlikle birlikte kilo kontrolü sağlamak zorlaşır. Öğün atlamadan az ve sık beslenin. Kan şekerinizi dengede tutmak için ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklara yer vermeyi unutmayın! Böylelikle tatlı krizlerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Haftada 3 kere yapacağınız en az 30 dakikalık tempolu yürüyüşler kilo kontrolü sağlamanıza yardımcı olur.Hemen Ara
WhatsApp chat