Metabolizmanızı Ateşleyin

Sağlıklı ve bilinçli beslenme her birey için önemlidir, kadın erkek farketmeden….

Kilo fazlalığı sorunu olan bireylerin büyük bir kısmı sorunlarını yeme içme yanlışlarından veya hareket azlıklarından kaynaklandığını kabul etmeseler de aslında temel sorun budur. Benim metabolizmam yavaş çalışıyor, su içsem yarıyor , bu yüzden daha kolay kilo alıyorum, zor kilo veriyorum gibi sorularla yaşam döngüsünde gider gelirler.

Metabolizma hızı; bizlerin dinlenme halinde , uyurken, otururken sakin halde vücudumuzun yaktığı enerji miktarını göstermektedir. Metabolizmayı etkileyen çok ama pek çok faktör vardır. Yaşınız, cinsiyetiniz, yağ – kas oranlarınız, aktivite şekliniz, geçmiş aktivite öykünüz, beslenme alışkanlıklarınız, hormonlarınız , stres düzeyiniz ve en önemlisi genetik mirasınız bunlardan bazılarıdır.

Erkeklerin metabolizma hızı kadınlardan daha yüksektir. Gençlerin metabolizma hızı yaşlılardan daha fazladır. Metabolizmanız siz yaşlandıkça yavaşlamaktadır. Belirli yaş döngülerinde bu değişimleri çok daha net görürüz. Kas yapısı iyi olan kişilerin metabolizmaları tıkır tıkır işler. Kas demek istirahatte daha fazla enerji tüketmek demektir. Tersine yağlarınız artınca metabolizmanız yavaşlar, kalori yakma hızınız azalır. Tiroit beziniz iyi çalışmıyorsa metabolizma hızınız düşer. Erkeklerde testeron sayısı düştükçe göbek çevresi yağlanmaya başlar.

Fakat şu da bir gerçektir ki erkekler bu konuda kadınlara göre daha şanslıdır. Erkeklerin kaslı yapısı ve vücutlarındaki testesteron hormonu daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmalarının sebebidir. Erkek metabolizması her zaman için gelişmiş kas yapısı yüzünden, kadından daha hızlı çalışır.

Günümüzde pek çok kişi spor yapmaya özen göstermektedir. Ancak metabolizmanın iyi çalışması için tek başına spor yapmak yeterli değildir. Beslenmenin de kontrol altında olması gerekmektedir. Kilo yönetimi programlarında egzersiz % 40 etkili iken beslenmenin oranı % 60 dır.

Erkeklerde daha fazla görülen “elma tip şişmanlık” yani yağın bel çevresinde toplanması kanser, diyabet, karaciğer yağlanması, hipertansiyon, kalp hastalıkları , böbrek taşı ve eklem rahatsızlıkları gibi hastalıklar açısından riskli bir durumdur. Bu nedenle bel çevresi ölçümlerinde erkeklerin 100 cm’in üzerine çıkmamalıdır. Elma tipi şişmanlıkta daha sık görülen testesteron düşüklüğü, karaciğer yağlanması, gut hastalığı, kolon kanseri ve kalp hastalıkları erkeklerin dikkatli olması gereken sağlık problemlerinin başında gelir. Şişmanlık ise tüm bu problemlerin ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

Metabolizmam yavaş çalışıyor, diyorsanız bu durumu bir uzmana danışmakta ve işin gereğini yapmakta fayda var.Hemen Ara
WhatsApp chat