E-Fiyat

                   

E-Randevu

                                           

E-Test Sonucu

                                                

Günün İpucu

Meyve,sebze ve buğday üzerine yapılan araştırmalar,bu gıdaların içeriğindeki vitamin,mineral ve proteinler miktarlarında son elli yıl içerisinde %5 lik ile %30 arasında bir düşüş olduğunu göstermektedir. 

Diğer ipuçlarını görmek için tıklayınız.

Zayıflama ilaçları

Zayıflama ilaçlarının güvenirlikleri ve yan etkileri

Zayıflama ilaçları etki mekanizmalarına göre çok farklı şekilde anılır,bazı ilaçlar iştahı azaltarak etki gösterir,bu ilaçların başka bir etki odağı da bağırsaktan karbonhidrat ve yağ emilimini azaltmak,bu iki etkinin yanı sıra bazal metabolizma hızını arttırmayı amaçlayanları da vardır. Zayıflama ilaçları vücutta bu kademeleri etkileyerek kilo vermeye yardımcı olur.Bu takviyelerin kesinlikle uzman doktor veya diyetisyen tarafından uygun bulunup kullanılması gerekir.Bitkisel gıda takviyesi adı altında alınan bu ilaçların içeriğinde sağlığa zararlı aktif etken maddelerin olma ihtimali çok yüksektir ,size uygun olduğu karar verilen ilacın aynı zamanda içerik açısından da güvenilir olması gerekir,çünkü piyasada bu konuda merdiven altı üretilen bir çok ürün vardır, alacağınız ürünün mutlaka satış ruhsatının olması gerekir.Avrupa Birliği ülkeleri ruhsatsız tüm ilaçların satışını durdurmuştur.

Zayıflama ilaçları arasında Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan sadece iki etken madde vardır : Sibutramin ve orlistat. Sibutramin bir anti-deprasan olarak geliştirilmiştir,doyma hissini arttırarak etkinlik gösterir. Zayıflamada etkinliği diyet ve egzersiz tedavisi ile kombine edilerek bir çok çalışmada gösterilmiştir.En sık görülen yan etkilerinin insomni (uyuyamama), bulantı, ağızda kuruluk ve kabızlıktır.Aynı zamanda kardiyovaskuler yan etkilerinden(aritmi,hipertansiyon,kalp hızı artışı) de bahsetmek mümkündür. Orlistat pankreatik lipaz inhibitörüdür yani yağların emiliminden sorumlu enzimin salgılanmasını önler,ve böylece yağlar dışkı yoluyla dışarı atılır.En büyük yan etkileri gaz oluşumunun artışı,ishal ve yağlı dışkı, sık dışkılama isteği…Ayrıca diyabet, tiroit hastalıkları,hipertansiyon gibi kompleks hastalıklara sahip bireyler  bu ilaçları kullanmaktan kaçınmalı veya uzman gözetiminde kullanmalıdır.

Genel olarak zayıflama ilaçları kalıcı bir kilo kaybına yol açmaz,bu ilaçların kullanıldığı durumlarda bile alınan günlük kalori miktarını azaltmak gerekir. Ayrıca bu ilaçların işe yarayıp kilo verdirdiği durumlarda bile, kişiler aynı kiloda kalabilmek için bu ilaçları kullanmaya devam edecek bu da kullananlar için yukarıda sayılan tehlikeli durumlara ek ölüm riskinde artışa varan durumlara yol açabilecektir. Bu ilaçlar vücudun enerjisini harcamasını artırarak, iştahı azaltarak veya makro besin ögelerinin emilimini azaltarak kilo kaybına yol açabilir fakat unutulmamalıdır ki, bütün bunları kendi başlarına yapmazlar. Uzun dönemde zararları görülebilecek bu ilaçlara başvurmadan önce mutlaka diyetisyen kontrolü altında diyetinizi değiştirin,fiziksel aktivite seviyenizi yükseltin yani yaşam stilinizi yenilemeye  çalışın,eğer tüm bunlarla ilgili sıkıntı var ve kilo kaybı gerçekleşemiyorsa bu ilaçların kullanımı bir diyetisyen ve uzman kontrolü altında yapmanız gerekir.

Bu tarz ilaçlar yağ yakımını hızlandırır, besinlerin emilimini azaltır veya engeller, tok kalma sürenizi uzatır, metabolizmanızı hızlandırır, kesinlikle çok iyi gibi görünen sonuçlar vaat ederler, ancak bıraktığınızda üzerinizden attığınız kilolarınızı fazlasıyla geri alırsınız. Taşikardi, sindirim sistemi bozuklukları,tansiyon sorunları, regl düzensizliği, tiroit problemleri, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi yan etkileri vardır. 

Zayıflama haplarını tek başına kullanarak kilo verme beklenmemeli, zayıflama çabası diyet ve egzersiz programı ile desteklenmelidir. 

Bu tarz ilaçların Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat alarak satılması gerekir, bitkisel kaynaklı ürünler olmasına rağmen içinde sağlığa zararlı aktif etken maddeler vardır.

Dünya sağlık örgütü tarafından onaylananlar: Orlistat ve Subitramin'dir, bu ilaçlar kişinin açlık tokluk mekanizmasını etkiler, dolayısıyla Diyabetli bireylerin kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

 

Dyt. Duygu Seçkin

Sporcu Beslenmesi

Promedical

Sporcular için vermiş olduğumuz diyet programı diğer hazırladığımız programlardan farklı olmaktadır.

Çocuklarda Beslenme

Promedical

Çocuğunuzun kilosunun sağlıklı olduğundan emin misiniz?

Bölgesel Zayıflama

Promedical

Basen - Göbek - Baldır - Bacak bölgelerindeki yağlardan kurtulmak için

Selülit Tedavisi

Promedical

Selülite dair aklınıza takılan her şeyi burada bulabilirsiniz

Diyet Sürecimiz

Promedical

Analiz + Check-Up + Muayene + Beslenme Programı + Online Takip

Hamilelikte Beslenme

Promedical

Rahat ve sorunsuz bir hamilelik geçirmek için nasıl beslenmeli ?